כל מה שצריך לדעת על עבודות צבע בבית

עבודות צבע הן עבודות אומנות של ממש, הן משפיעות על מראה הבית, על האווירה בבית, הן עשויות להסתיר פגמים במבנה הבית, להגדיל חדרים קטנים, להאיר חדרים חשוכים ולתחום את חללי הבית לאזורים שונים. כל סוג של עבודה בצבע דורשת היכרות מעמיקה עם סוגי הצבעים, עם התכונות שלהם עם סוגי המברשות המתאימות ועוד. לפעמים עבודות הצבע עומדות בפני עצמן ולפעמים הן מהוות את השלב האחרון של עבודות שיפוצים גדולות ומקיפות.

חמישה דברים שחשוב לדעת על עבודות צבע

יש להבחין בין צביעת קירות קיימים בבית לבין צביעה של קירות חדשים. כאשר צובעים קירות חדשים העשויים מבלוקים יש למרוח עליהם בתחילה שכבה שלל טיח ועליו שפכטל, חומר שנועד לגשר בין שכבת הטיח והשפכטל, ליישר בליטות ולסתום חומרים ולהבטיח ששכבת הצבע תיצבע על קיר חלק ונקי. את הצבע מומלץ לצבוע במספר שכבות, רצוי שלוש שכבות, ולהמתין לייבוש בין שכבה לשכבה.

כאשר צובעים קירות קיימים, יש לשייף תחילה את הצבע הקיים. לאחר מכן מומלץ להשתמש בפריימר, חומר המגשר בין שכבת הצבע הישנה לשכבת הצבע החדשה ומבטיח ששכבת הצבע החדשה תיתפס היטב ותיראה טוב.

מריחת שפכטל אמריקאי מתבצעת כאשר רוצים להגיע לשלב גימור גבוה יותר. את השפכטל האמריקאי מורחים לאחר שלב הפריימר ועליו מורחים את שכבות הצבע, כאשר צובעים את הקיר בצבעים כהים, מומלץ לצבוע את הקיר בחמש שכבות צבע.

עבודות צבע בחדרים רטובים, כמו למשל בחדרי האמבטיה, נעשית באופן דומה לצביעה של חדרים וחללים רגילים אך במקרים שבהם יש רמת לחות גבוהה בחדר האמבטיה ואין מספיק אוורור מומלץ להשתמש בצבעים מיוחדים לחדרים רטובים, צבעים המונעים עובש ופטריות או בשליכט.

יש שני סוגים של שליכט, שליכט אקרילי, ושליכט מינרלי וההבדל ביניהם בא לידי ביטוי באופן ההגנה שלהם מפני הרטיבות. השליכט האקרילי מתנהג כמו שכבה של גומי על הקיר, הוא חסין בפני מים, אך אם המים חודרים בין הקיר לבין שכבת השליכט, הוא עלול להתנתק. השליכט המינרלי גם חסין למים, אך המים החודרים בין שכבת השליכט לבין הקיר לא דוחפים את השליכט וגורמים לניתוק, אלא מטפטפים החוצה.

בחדרי הילדים יש לבחור צבעים נטולי עופרת, הנקראים צבע ניטרלי. מאחר והקירות פולטים כל הזמן רעלים הם עלולים לפלוט גם את העופרת המזיקה למערכת הנשימה.

את התקרות יש לצבוע רק בסיד סינתטי. הסיד הסינתטי נושם ואינו נוטה להתקלף. אומנם את הסיד הסינטטי אי אפשר לרחוץ, אך מעטים הסיכויים שהתקרה תתלכלך.

כאשר צובעים קירות חיצוניים כמו קירות של מרפסת פתוחה, למשל, חשוב לבחור צבעים המיועדים לקירות חיצוניים, צבעים אלו עמידים בפני פגעי מזג האוויר, לחות גבוהה, קרני שמש יקודות ושינויים קיצוניים של הטמפרטורה.